filie

Propozycja dla młodzieży starszych klas szkół podstawowych, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Krakowie.

Multimedialna wystawa „Ojcowie Niepodległości” 

Artysta, dyplomaci, żołnierze, politycy i działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu, jakim była dla nich niepodległość. Nie we wszystkim byli zgodni ale pozostali wierni własnym poglądom. Wykorzystali sprzyjające warunki i poprowadzili Polaków ku wolności. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński – to oni byli liderami przełomowego wydarzenia, jakim była odbudowa państwa polskiego po 123 latach niewoli i narodzenia się II Rzeczypospolitej.

Wystawa do obejrzenia w formie elektronicznej: Ojcowie Niepodległości 

Wystawa zawiera między innymi mapę Polski z lat 1918-1923, prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Przedstawione zostały postaci tytułowych Ojców Niepodległości: ich dokonania, krótkie biogramy oraz wybór fotografii archiwalnych. Wystawę przygotowali: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko. Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz, prof. Włodzimierz Suleja.

 

 

Film edukacyjny dla dzieci – „Miś Wojtek” 

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu polecają materiał edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Bohaterem a zarazem narratorem filmu z serii „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?”, pt. „Miś Wojtek” jest słynny niedźwiedź Wojtek – żołnierz 2 Korpusu Polskiego.

Miś Wojtek opowiada o losach Polaków wywiezionych do Związku Sowieckiego podczas II wojny światowej. Po napaści Niemiec na ZSRR Józef Stalin zgodził się na zorganizowanie armii, do której mogli wstąpić deportowani Polacy. W 1942 r. nowo utworzone wojsko, wraz z ludnością cywilną, zostało ewakuowane do Iranu. Tam kilku polskich żołnierzy kupiło od przygodnie spotkanego chłopca małego niedźwiedzia… Miś został oficjalnie przyjęty do 2. Korpusu Polskiego i otrzymał imię Wojtek. Uwielbiał bawić się z żołnierzami (a jego ukochaną rozrywką były zapasy) i jeździć wojskowymi ciężarówkami. Wraz z polską armią przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Palestynę i Egipt, aż do Włoch, gdzie wziął udział w bitwie o Monte Cassino. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii – jednostki, do której należał Wojtek – stał się niedźwiedź niosący w łapach pocisk artyleryjski.

Zachęcamy dzieci do zabawy z kartą pracy  „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły – Niedźwiedź Wojtek”. Poniżej plik do pobrania. 

Co by było, gdyby zwierzęta mówiły – Niedźwiedź Wojtek

 

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zapraszają do obejrzenia filmu edukacyjnego przygotowanego w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Prezentuje on zmagania Polaków o wolność po utracie niepodległości po rozbiorach.

Polacy tracą swoje państwo, ale nie ducha walki. Polityka i działania Rosji, Niemiec i Austro-Węgier uniemożliwiają odzyskanie niepodległości. Film, ukazując polską drogę do niepodległości, skupia się na trzech postaciach: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim oraz Ignacym Janie Paderewskim. Dzieliło ich wiele, ale łączyło umiłowanie Ojczyzny.

Film polecamy uczniom starszych klas szkół podstawowych.