filie

„Moje światy” – malarstwo Marty Kołodziej,  otwarcie wystawy i spotkanie z artystką
Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, 18.03.2022r.

 

Gości spotkania powitał kurator wystawy, etnograf Zbigniew Wolanin, który w imieniu własnym oraz Dyrektora  Muzeum Roberta Ślusarka  podziękował artystce oraz wszystkim obecnym za przybycie. Szczególnie serdecznie przywitany został ojciec malarki, rzeźbiarz nieprofesjonalny, Stefan Kołodziej.

Marta Kołodziej pochodzi z Nowego Sącza. W tym mieście  dorastała i ukończyła szkołę średnią u sióstr Niepokalanek w Białym Klasztorze, a następnie, po wyjściu za mąż, w latach 90. XX w. zamieszkała na stałe we Francji. Od początku pobytu we Francji dużo malowała, ale i podejmowała różne akcje związane z promowaniem sztuki. Zafascynowała ją zwłaszcza bardzo popularna we Francji sztuka naiwna i art brut i w tej stylistyce jest utrzymanych większość prac zaprezentowanych na wystawie. Podczas wernisażu, o swojej drodze twórczej bardzo interesująco opowiedziała sama malarka. Ekspozycja jest pierwszą tak szeroką prezentacją dorobku artystycznego Marty Kołodziej na jej rodzinnej Sądecczyźnie.

Gratulacje i życzenia składali artystce licznie przybyli na uroczystość przyjaciele i miłośnicy Jej twórczości  m.in. twórcy z krynickiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, reprezentanci środowisk artystycznych z Nowego Sącza i z innych miejscowości w naszym regionie, a także grupa twórców ze Słowacji. Spotkanie uświetnił występ muzyczny Dominiki Skowrońskiej z Bielska-Białej, przyjaciółki malarki, która zagrała na skrzypcach własne kompozycje, dopasowane melodycznie do „klimatu”  malarstwa Marty Kołodziej.

Zbigniew Wolanin, kurator wystawy

 

 

Fot. Piotr Droździk