filie

14 października w Muzeum Nikifora odbył się wernisaż wystawy twórczości artystów członków Stowarzyszenia Twórców „Galeria pod Kasztanem” z Krynicy-Zdroju.

Gości spotkania powitali: kurator wystawy etnograf Zbigniew Wolanin, który w imieniu własnym oraz Dyrektora  Muzeum Roberta Ślusarka podziękował artystom oraz wszystkim gościom wernisażu za przybycie oraz Przewodnicząca Stowarzyszenia, malarka Celina Kopacka, która przedstawiła imiennie wszystkich prezentujących swoje prace na wystawie artystów.

Zbigniew Wolanin przypomniał, że artyści ze Stowarzyszenia „Galeria pod Kasztanem” od samego początku funkcjonowania Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju (od 1995 r.), stanowili nieformalną grupę przyjaciół tej placówki. Wielokrotnie prezentowali w muzeum swoje dzieła, zarówno na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych. Byli obecni, także ze swoimi pracami, na wszystkich ważnych dla tej placówki wydarzeniach i rocznicach, m.in. w 2018 r. przygotowali i zaprezentowali w muzeum wystawę okolicznościową pt. „Inspiracje Nikiforem”,  włączoną w cykl podejmowanych w Krynicy działań dla uhonorowania 50-rocznicy śmierci artysty.

W tracie spotkania wspomniano serdecznie zasłużonych, a niestety nieżyjących już krynickich twórców, takich jak Józef Citak, Wiesław Ciągło, Juliusz Kołodziejczyk, Grażyna i Andrzej Petryszak. Celina Kopacka przeczytała wiersze nieobecnej na uroczystości, ale prezentującej swoje prace na wystawie Janiny Kumorek z Muszyny. W trakcie spotkania uroczyście przyjęto w poczet członków Stowarzyszenia dwoje artystów: Annę Filipowską i Wiesława Łaszczuka.

Kurator Muzeum Nikifora, Zbigniew Wolanin, otrzymał na pamiątkę wieloletniej współpracy z artystami ze Stowarzyszenia współczesną ikonę z przedstawieniem archanioła.

Po zakończeniu oficjalnej części wernisażu ciągnęły się towarzyskie rozmowy członków i przyjaciół Stowarzyszenia, podczas których nie zabrakło gratulacji oraz kierowanych w stronę artystów życzeń.

Wystawa jest czynna do 11 grudnia 2022 r.

     

    Fot. z arch. Muzeum Okręgowego.