filie

 

19 marca 2017 r. w Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya w Szlachtowej odbyły się imieniny Józefiny Szalayowej, żony Stefana i matki Józefa, założyciela szczawnickiego uzdrowiska. Przybyłych gości witała kustosz Barbara Węglarz, kierownik Muzeum Pienińskiego, która przybliżyła osobę solenizantki. Opowiadała też o innych przedstawicielach rodziny Szalayów, podkreślając węgierskie korzenie tego rodu. Zebrani obejrzeli też filmową relację z zeszłorocznych obchodów roku szalayowskiego w Szczawnicy i mogli nabyć publikację o patronie Muzeum Pienińskiego autorstwa Barbary Węglarz. W krojeniu imieninowego tortu wzięła udział Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie, która często odwiedza Szczawnicę i Szlachtową. Były rozmowy m.in. o potrawach na imieninowym stole we dworze szlacheckim i o potrawach węgierskich, o urokliwym Budapeszcie i o miejscach pamięci z węgierskimi grobami na dawnych terenach Galicji.  W spotkaniu uczestniczył też dr Gyula Bedécs, autor publikacji pt. „Magyar sírok Galiciában” [Węgierskie groby w Galicji].

 

Dwie kobiety stojące w sali muzealnej, na stole leży biały tort, w tle drewniane sprzęty. Starsza kobieta przegląda książkę w sali, po prawej okno.
Kobieta i dwóch mężczyzn stoją w sali muzealnej, z tyłu wystawa. Kobieta mówi do mikrofonu na sali muzealnej, w tle ekran z napisami, z przodu zgromadzona publiczność.