filie

24 czerwca w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju odbył się wernisaż wystawy malarstwa Christo Prodanowa, mieszkającego od wielu lat w Krynicy-Zdroju bułgarskiego artysty, oraz jego syna Christiana. Christo jest artystą profesjonalnym, posiada znaczący dorobek twórczy. W Krynicy, w której mieszka od 50. lat, jest znaną i szanowaną postacią, swoją sztuką wnosi cenny wkład w życie kulturalne uzdrowiska.

W twórczości obydwaj artyści często nawiązują do tematyki karpackiej, do Łemkowszczyzny  i prawosławia, i ta właśnie tematyka jest motywem przewodnim wystawy w Muzeum Nikifora.

Gości spotkania powitał kurator wystawy, etnograf Zbigniew Wolanin, który w imieniu własnym oraz Dyrektora  Muzeum Roberta Ślusarka podziękował artystom oraz wszystkim obecnym za przybycie. Przy okazji przypomniał, że Nikifor swoją jedyną w życiu zagraniczną podróż odbył właśnie do Bułgarii, a dzisiaj Christo i Christian Prodanow uwieczniają na swoich obrazach te same łemkowskie cerkwie, które bez mała 100 lat wcześniej malował i Nikifor.

Otwarcie wystawy, jak rzadko które z realizowanych dotąd w muzeum wydarzeń, stało się okazją do spontanicznych wystąpień i gratulacji składanych artystom zarówno przez oficjalnych gości, jak i przez przyjaciół ze środowiska krynickiego. Serdeczna atmosfera spotkania pokazała, jak dużą sympatią cieszy się w uzdrowisku Christo, dla którego Polska i Krynica stały się drugą ojczyzną.

Gratulacje i życzenia składali artystom licznie przybyli na uroczystość przyjaciele i miłośnicy ich twórczości, m.in. w imieniu środowiska sądeckich twórców profesjonalnych gratulacje składał wieloletni przewodniczący sądeckiego oddziału i członek Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, Józef Pogwizd.

W imieniu społeczności łemkowskiej, za utrwalanie łemkowskiego dziedzictwa w sztuce, dziękował malarzom wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Łemków, poeta i regionalista Piotr Trochanowski.

Zgromadzeni nagrodzili oklaskami bardzo spontaniczne wystąpienie krynickiej radnej, związanej  z krynickim hokejem i znanej w świecie polskiego sportu, Katarzyny Zygmunt, która serdecznie dziękowała artystom za wyrażanie w sztuce piękna Krynicy i regionu.

Bardzo ciepło o swoim byłym uczniu Christianie mówiła Janina Kumorek, nauczycielka i poetka z Muszyny, a o trwającej pół wieku znajomości z Christo, Janusz Jędrusiak, sąsiad i przyjaciel Christa od początku jego pobytu w Krynicy a także Aleksander Półchłopek. Na wernisaż i spotkanie z artystami przybyli także m.in. proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Krynicy ks. Jan Pipka, były burmistrz Krynicy Dariusz Reśko oraz przyjaciele Christa i Christiana, twórcy z krynickiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Galeria pod Kasztanem”.

Wzruszony Christo Prodanow podziękował gościom uroczystości w bardzo krótkich  słowach, wskazując, że jako malarz najłatwiej wypowiada się swoim obrazami. Na zakończenie oficjalnej części spotkania, bułgarskim winem wzniesiono dedykowany artystom toast, z życzeniami wielu lat dalszej, równie owocnej twórczości.

Zbigniew Wolanin, kurator wystawy   

 

 

Fot. Agnieszka Małecka