Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym  Sączu, oraz Witold Kaliński, przewodniczący Stowarzyszenia „Amici Hungariae” w Starym Sączu, Galine Mile Andrea, dyrektor Centrum Informacji i Kultury Publicznej, Biblioteki i Muzeum w Püspökladány i Bolesław Bara, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu zapraszają na otwarcie wystawy „Za wolność i sprawiedliwość. Powstanie kuruców Emeryka Thökölyego” zrealizowaną w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej.

30 lipca 2021 r
Miasteczko Galicyjskie
ul. Lwowska 226

Wystawa czynna do 12 września 2021 r.

Mężczyzna w zdobnym stroju z siedemnastego wieku

Emeryk Thököly (1657 Kieżmark – 1705 Izmit)

Był synem Stefana Thökölyego i Márii Gyulaffy, przywódcą powstania antyhabsburskiego kuruców, który w latach 1678-1685 opanował północną część Węgier królewskich. Utworzył, podległe sułtanowi Księstwo Górnych Węgier, a w 1690 roku został również na krótko wybrany władcą Księstwa Siedmiogrodu. Po klęsce pod Wiedniem był dowódcą kawalerii Wysokiej Porty. Po kończącym wojnę pokoju w Karłowicach w 1699 roku osiadł w Izmicie nad Morzem Marmara, gdzie zmarł.

W 2021 roku mija  115. rocznica powtórnego pochówku Emeryka Thökölyego w Kieżmarku, o czym chcą przypomnieć partnerzy projektu. W związku z tym zaplanowano prezentację wystawy wraz z promocją i dystrybucją folderu w siedzibach partnerów: w sierpniu i w pierwszej połowie września w Nowym Sączu, we wrześniu i na początku października w Starym Sączu, a w drugiej połowie października i w listopadzie – w Nowym Targu. Planowana jest też wystawa w Püspökladány i w innych miastach na Węgrzech oraz w Kieżmarku.