W 2020 r. instytucje kultury w miastach partnerskich w Polsce i na Węgrzech – Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Thorma János Múzeum w Kiskunhalas – realizowały projekt pn.  Z NIKIFOREM NA WĘGRY – Z VIOLĄ BERKI DO POLSKI, w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja kultury polskiej za granicą”.

W czasie pandemii prezentacja życia i twórczości artystów odbyła się w przestrzeni wirtualnej. Poprzez stronę www.nikiforberki.pl zaprezentowano w wersji polskiej, węgierskiej i angielskiej galerie artystów z poświęconymi im wystawami, regiony, z których pochodzili oraz  katalogi z ich pracami. Dzięki temu dzieła artystów mogło poznać wiele zainteresowanych ich twórczością osób nie tylko w krajach partnerskich, ale też na świecie. Mimo trudnej sytuacji dotykającej m.in. możliwości podróżowania udało się też zorganizować promocję drukowanego katalogu artystów: w starosądeckiej Bibliotece – siedzibie stowarzyszenia Amici Hungariae – z udziałem dr Adrienne Körmendy, Konsul Generalnej Węgier w Krakowie, a w Kiskunhalas z udziałem dra Jerzego Snopka, Ambasadora Polski na Węgrzech.

Wirtualna forma prezentacji prac i katalogów zachęciła kolejnych twórców do wykonania prac inspirowanych życiem i twórczością Nikifora i Violi Berki. Ich wybór przedstawiamy obecnie w Galerii Ratuszowej Miasteczka Galicyjskiego.  Międzynarodowa wystawa została zrealizowana we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu. Eksponowane są zarówno oryginalne obrazy olejne, akrylowe i akwarelowe oraz rysunki węglem, ołówkiem i kredkami, jak również prace wykonane technikami mieszanymi oraz digital art i sztuka konceptualna.

Wystawa jest prezentowana w Miasteczku Galicyjskim (galeria w ratuszu) do 25 lipca 2021 r.
Nowy Sącz
ul. Lwowska 226

Prace prezentujemy Państwu także w formie mini-katalogu:    (pdf, 12,2MB)

Praca powyżej:
dr Olena Wlasiuk, Państwowy Uniwersytet Humanistyczny w Równem (Ukraina)
Lato na Łemkowszczyźnie, karton, olej