filie

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej twórczości Christo Prodanowa i jego syna Christiana, Bułgarów, którzy swoje życie związali z Polską, a szczególnie Krynicą-Zdrojem i jej okolicami.

 

24 czerwca 2022
godz. 17.00
Muzeum Nikifora
Krynica-Zdrój
Bulwary Dietla 19

Wystawa czynna do 9 października 2022 roku.

 

 

Mężczyzna z obrazem na ławce

Christo Prodanow na krynickim Deptaku

Chrsito Prodanow jest artystą profesjonalnym, posiada znaczący dorobek twórczy. Przez wiele lat uczestniczył aktywnie w działaniach sądeckiego kręgu twórców związanych z ZPAP. W Krynicy jest znaną i szanowaną postacią, wnosi cenny wkład w życie kulturalne uzdrowiska. Bardzo utalentowanym młodym malarzem jest jego syn Christian. W twórczości obydwaj artyści często nawiązują do tematyki karpackiej, do Łemkowszczyzny i prawosławia, i ta właśnie tematyka jest motywem przewodnim wystawy w Muzeum Nikifora. Christo, urodził się w 1944 r. w Warnie i w mieście nad Morzem Czarnym dorastał. Od dzieciństwa bardzo lubił rysować i malować i już w wieku 14 lat zadebiutował na wystawie. Wspomina, że pierwszy obraz olejny pt. „Zmierzch” namalował profesjonalnymi farbami artystycznymi, które specjalnie dla niego ktoś przywiózł z położonej na nieodległym wybrzeżu Morza Czarnego Odessy. Mieszkał w willi nad samym brzegiem morza, lubił przesiadywać całymi dniami na urwisku i wpatrywać się w morze. Marzył, aby swoje wrażenia oddać w malarstwie. Fascynowało go światło „igrające na falach”, stąd silne zainteresowania marynistyczne tak często obecne i w jego dorosłej twórczości. Chciał studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, jednak ostatecznie rozpoczął pracę zawodową w pracowni plastycznej. Do Polski, którą uważał za kraj bardzo atrakcyjny dla artystów, pierwszy raz przyjechał w roku 1968. Na stałe zamieszkał w naszym kraju w roku 1971, po zawarciu małżeństwa z poznaną w Bułgarii polską studentką. Do Krynicy trafił rok później, gdy żona, jako młoda lekarka, właśnie w uzdrowisku pod Górą Parkową rozpoczynała pracę zawodową. I odtąd większa część życia artysty związana jest z Krynicą, choć słoneczna Bułgaria, do której często powraca, jest mu równie bliska. W Krynicy poznaje Mariana Włosińskiego, malarza i fotografa, przyjaciela i opiekuna Nikifora, który ściąga go do pracy w uzdrowiskowej dekoratorni. Przez kilka lat wspólnie wykonują okolicznościowe dekoracje plastyczne z okazji świąt państwowych, jak i na różne imprezy kulturalne i sportowe, których w Krynicy zawsze odbywało się wiele. A były to czasy, kiedy wszystkie elementy plastyczne dekoracji trzeba było wykonać ręcznie. Równocześnie jest twórczo bardzo aktywny, rysuje i maluje, uprawia monotypię, uczestniczy w wystawach zbiorowych i plenerach krynickiego i sądeckiego środowiska artystycznego.

Obraz - budynek widziany z oddali przez drzewa

Praca Christo Prodanowa

Już w 1973 ma swoją indywidualną wystawę w Muzeum w Nowym Sączu, a w 1976 r. w Muzeum Regionalnym w Muszynie. Dwukrotnie, w latach 1986 i 1990, sądeckie BWA organizuje mu wystawy indywidualne w Małej Galerii. W 1986 r. na 42 Dorocznej Wystawie Nowosądeckich Artystów Plastyków otrzymuje wyróżnienie. Z kolei wystawę indywidualną organizuje mu w 1988 r. BWA w Gorlicach. Jest też członkiem Stowarzyszenia Sztuka Podhalańska i w latach 90. często uczestniczy w wystawach zbiorowych i dorocznych „salonach” Stowarzyszenia. W 1993 r. otrzymuje nagrodę Komitetu Organizacyjnego „Uniwersjada 93”. W uznaniu wysokiego poziomu jego twórczości Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznaje mu uprawnienia wykonywania zawodu artysty plastyka.

Obraz - cerkiew w zimowej szacie

Praca Christo Prodanowa

Christo Prodanow pozostaje czynnym twórcą, od około 30 lat maluje wyłącznie obrazy olejne. Przede wszystkim cerkwie z Łemkowszczyzny, ale i z innych krajów, gdzie tylko sięga prawosławie. W br. twórca obchodzi osobisty jubileusz, czyli 50-lecie swojego zamieszkiwania i pracy artystycznej w Krynicy-Zdroju.

 

Popiersie mężczyzny - obraz olejny

Autoportret Christiana Prodanowa

Christian Prodanow, ur. 1974 r. w Warnie, dorastał trochę w Bułgarii, trochę w Polsce. W Warnie rozpoczął edukację szkolną, zaś studia wyższe ukończył w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Maluje i rysuje od wczesnej młodości. W początkowym okresie uprawiana twórczości artystycznej malował najchętniej akwarelą i gwaszem. Obecnie uprawia przede wszystkim malarstwo olejne, chętnie wystawia swoje obrazy i maluje w plenerach Krynicy. Można go spotkać przy Deptaku, gdzie wykonuje także „na poczekaniu” portrety dla turystów, w technice sepii i suchej pasteli. Okazjonalnie maluje też portrety olejne. Ważnym tematem w twórczości Christiana są Karpaty, zarówno same góry, najczęściej Beskidy i Bieszczady, ale także ich kulturowe dziedzictwo, przede wszystkim cerkwie łemkowskie z okolic Krynicy, z Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Zwłaszcza te prace, malowane w dużych formatach, na płótnie, w soczystych, żywych kolorach, grubo nakładaną farbą, ujawniają ogromny talent i wskazują na bardzo indywidualny styl artysty. Kocha podróże na Bałkany i do krajów basenu Morza Śródziemnego, szczególnie upodobał sobie Grecję, skąd przywozi corocznie wiele rysunków wykonanych ołówkiem i tuszem na papierze oraz akwarele. Ten kierunek artystycznych podróży Christiana Prodanowa sprawia, że drugim ulubionym motywem jego twórczości jest woda – morza południowe, rzeki, łodzie żaglowe. Za swoich mistrzów w sztuce uważa Rembrandta – w dziedzinie portretu oraz Tadeusza Kulisiewicza jako rysownika.

Zbigniew Wolanin
kurator Muzeum Nikifora

 

 

 

 

Prace Christiana Prodanowa