filie
Plakat - pejzaż w jesienny

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Krynickie Stowarzyszenie Twórców „Galeria pod Kasztanem” zapraszają na wystawę „Krynicka jesień kolorem i słowem”.

 

Wernisaż
14 października 2022 r.
godz. 16.00
Muzeum Nikifora
Krynica-Zdrój
Bulwary Dietla 19

Wystawa czynna do 11 grudnia 2022 r.

 

 

 

Krynickie Stowarzyszenie Twórców „Galeria pod Kasztanem” istnieje od 1988 r., początkowo jako oddział Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu z siedzibą w Krynicy-Zdroju. W 2009 nowo powstałe Stowarzyszenie przejęło tradycję oraz dorobek funkcjonującego wcześniej oddziału TPSP. Skupia malarzy, rzeźbiarzy i poetów z miasta i gminy Krynica-Zdrój . Celem Stowarzyszenia jest integrowanie i promowanie środowiska twórczego poprzez organizowanie wystaw i wernisaży, spotkań autorskich, spotkań okolicznościowych, plenerów malarskich. Wydawane są również katalogi i foldery z wystaw oraz różne inne okolicznościowe publikacje. Stowarzyszenie nawiązuje kontakty artystyczne z ludźmi kultury i sztuki, także spoza Sądecczyzny. Organizowane są wspólne plenery artystyczne, dające możliwość poznania, współpracy i integracji z różnymi środowiskami twórczymi. Kryniccy artyści z powodzeniem uczestniczą w różnych konkursach plastycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Członkami Stowarzyszenia byli w przeszłości tak zasłużeni, nieżyjący już kryniccy artyści, jak Józef Citak, Wiesław Ciągło czy Juliusz Kołodziejczyk. Szczególne zasługi dla wypracowania wysokiego poziomu działalności Stowarzyszenia należy oddać jego wieloletniej Prezes Grażynie Petryszak /zm. 2019 r./, która przez wiele lat z ogromną energią zabiegała zarówno o sprawy organizacyjne jak i artystyczne. Członkowie Stowarzyszenia już od samego początku funkcjonowania Muzeum Nikifora w Krynicy /1995 r./, stanowili nieformalną grupę przyjaciół tej placówki. Wielokrotnie prezentowali w muzeum swoje dzieła, zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych. Byli obecni, także ze swoimi pracami, na wszystkich ważnych dla tej placówki wydarzeniach i rocznicach, m.in. w 2018 r. przygotowali i zaprezentowali w muzeum wystawę pt. „Inspiracje Nikiforem”, włączoną w cykl podejmowanych w Krynicy działań dla uhonorowania 50. rocznicy śmierci artysty.

Praca Stowarzyszenia na rzecz kultury jest w regionie dobrze postrzegana i cieszy się społecznym uznaniem. Wyrazem tego było m.in. wyróżnienie Stowarzyszenia przez Starostę Nowosądeckiego Złotym Jabłkiem Sądeckim w 2013 r. W tymże roku Burmistrz i Rada Miejska Krynicy-Zdroju uhonorowali Stowarzyszenie „Złotym Herbem Krynicy”. Już wcześniej, w 2008 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Stowarzyszeniu medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zbigniew Wolanin /kurator wystawy

 

Artyści biorący udział w wystawie:

Janina Kumorek
Agata Broniszewska
Celina Kopacka
Dariusz Morawski
Leszek Zygmunt
Małgorzata Piątkowska
Anna Filipowska
Anna Jabłońska
Helena Anna Włoszczyna
Małgorzata Machnikowska-Machnik
Krzysztof Mitręga
Zbigniew Koczwański
Wiesław Łaszczuk