Portret kobiety w pościeli

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Barbackiego. Rada Miasta Nowego Sącza postanowiła przypomnieć i uhonorować tego sądeckiego artystę i patriotę, ogłaszając rok 2021 rokiem Barbackiego. W obchody włączyło się Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, przygotowując wystawę poświęconą twórczości wybitnego portrecisty. Jej tematem są kobiety.  Piękne portrety wykonane przez artystę, pochodzące z kolekcji prywatnych oraz zbiorów sądeckiego muzeum i Muzeum Narodowego w Krakowie, są prezentowane w Gmachu Głównym. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa „Jej portret. Bolesław Barbacki (1891-1941)”
Gmach Główny
ul. Jagiellońska 56
Czynna od 30 kwietnia do 19 września 2021 r.

Na zdjęciu w góry: Portret „Hela II na tle poduszki”, malował Bolesław Barbacki w roku 1940.

W owalu popiersie kobiety w ciemnej sukni chuście na głowie

Portret Heleny Jakubik w pomarańczowym zawoju, 1921 r.

Tematem wystawy są portrety kobiet w twórczości Bolesława Barbackiego. W odróżnieniu od obrazów przedstawiających mężczyzn były one bardziej dekoracyjne, kolorowe i swobodniejsze w podejściu do ujęcia modelki. Jako malarz realista Barbacki kładł ogromny nacisk  na wierne oddanie portretowanej osoby, bez upiększeń i idealizacji oraz na ukazanie jej strony psychologicznej, co osiągał poprzez uchwycenie odpowiedniego wyrazu twarzy, spojrzenia czy gestu.

Klientkami artysty były w dużej mierze żony znanych i szanowanych mieszczan, wysokich urzędników, ziemian czy lekarzy. Drugą grupę portretowanych stanowiły kobiety z najbliższego otoczenia artysty, połączone z nim relacjami rodzinnymi, uczuciowymi i przyjacielskimi. Zwraca uwagę fakt, że im ściślejsze to były związki, a jego stosunek do modelki bardziej osobisty, tym lepszy i doskonalszy malował obraz. Kontakt i relacja między artystą a modelką były dla Barbackiego bardzo znaczące. Zdarzały się bowiem sytuacje, że po namalowaniu klientce oficjalnego portretu zapraszał ją ponownie do pracowni, gdzie wykonywał kolejny obraz, tym razem przeznaczony wyłącznie dla niego. Mógł wówczas bardziej skupić się na interesujących go aspektach malarskich oraz wydobyć intrygujące cechy osobowości modelki.

Oprócz obrazów Bolesława Barbackiego na wystawie zaprezentowane zostaną również prace jego akademickiego nauczyciela Teodora Axentowicza oraz kilku innych portrecistów jego pokolenia: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zbigniewa Pronaszki czy Romualda Reguły. To zestawienie ukazuje malarstwo Barbackiego w kontekście sztuki dwudziestolecia międzywojennego.

Pokazywane na wystawie obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Edyta Ross-Pazdyk, kuratorka wystawy

Przy okazji przypominamy, że w naszym muzealnym sklepie można kupić album poświęcony malarstwu Bolesława Barbackiego.

Przykładowe prace B. Barbackiego

kobieta i żołnierz siedzący na małej skarpie

Państwo Urygowie, 1923 r.

Kobieta siedząca na fotelu w białej sukni i pomarańczowym szalu zwisającym z ramion

Portret Heleny Jakubik – 1914 r.