Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, w ramach działalności mającej na celu poszerzanie wiedzy o regionalnej kulturze i dziedzictwie narodowym, mając na względzie bardzo duże zainteresowanie historią Nowego Sącza, uprzejmie informuje, iż kontynuuje projekt edukacyjny pt. SĄDECKI SPACER HISTORYCZNY+(PLUS). OSTATNIE 150 LAT Z ŻYCIA NOWEGO SĄCZA  i zaprasza do uczestnictwa w terminie 1.07.2022 – 30.06.2023 r. Nasza propozycja kierowana jest do dzieci przedszkolnych oraz dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Komentarz dopasowujemy indywidualnie do każdej grupy wiekowej.

Projekt ma na celu przedstawienie w sposób niekonwencjonalny wybranych zagadnień z historii naszego miasta, w  formule ścieżki tematycznej  z komentarzem przewodnika, zorganizowanej w oparciu o przestrzenie muzealne tj. Gmach Główny, Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie, Dom Gotycki oraz wybrane miejsca w Nowym Sączu. Zapraszamy do udziału w tej interesującej i oryginalnej lekcji historii.

PROGRAM:

• Gmach Główny, ul. Jagiellońska 56:
    do dnia 30.10.2022 r.

Zwiedzanie wystawy „Świat zatrzymany – Martwa natura na przestrzeni wieków”
    Muzeum ze względu na zalecenia konserwatorskie zastrzega sobie prawo do regulowania ruchu zwiedzających na ww. wystawie czasowej. W przypadku dużej liczby zwiedzających powyżej 20 osób grupa zostanie podzielona i wymiennie jedna część będzie zwiedzać wystawę czasową, a druga oglądać filmy dokumentalne dot. ekspozycji muzeum. Orientacyjny czas zwiedzania wystawy min. 60 minut
    Zwiedzanie wystawy czasowej i ekspozycji stałej: historia Nowego Sącza od autonomii galicyjskiej po zakończenie II wojny światowej – Nowy Sącz w I dekadach autonomii galicyjskiej, odbudowa miasta po pożarze w 1894 r., wielka wojna 1914 – 1918, dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa;
    Pracownia Bolesława Barbackiego  zapoznanie się z postacią i dorobkiem artystycznym.

• Spacer pod kierunkiem przewodnika Muzeum: Planty (pomnik Adama Mickiewicza, Dąb Wolności), ul. Narutowicza/ul. Długosza (Kościół Św. Kazimierza, dom Zenona Adama Remiego, Małopolskie Centrum Kultury Sokół), ul Jagiellońska (dawny Hotel Imperial, posąg Władysława Jagiełły), Ratusz, miejsce Pamięci Ofiar Holocaustu przy ul. Tymowskiego.

• Dom Gotycki, ul. Lwowska 3:
    Zwiedzanie ekspozycji historycznej zawierającej rekonstrukcję aktu lokacyjnego Nowego Sącza.

• Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie, Rynek 2:
    od dnia 03.07 do dnia 1.10.2022 r.
    Zwiedzanie wystawy „Pejzaże, dworki, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej”
    Zwiedzanie ekspozycji galerii; saloniku i sypialni
    (wtorek – czwartek 10.00 – 15.00; piątek 9.00 – 17.00; sobota 9.00 – 14.30; niedziela – 9.00 – 14.30)od 11.10.2022 do dnia 30.06.2022 r.
    Zwiedzanie ekspozycji galerii;
    Zapoznanie się z dorobkiem artystycznym i postacią artystki.
    (wtorek – czwartek 10.00 – 15; piątek 9.00 – 17.00; sobota, dni świąteczne 9.00 – 14.30)

Informacje organizacyjne:

Termin: 1 lipca 2022 r. – 30 czerwca 2023 r. w godz. 9.30 – 15.00

Odpłatność: 10 zł./os.

Godzina rozpoczęcie zajęć: do uzgodnienia, czas trwania: ok. 2 – 3 godz. lub wg osobnych uzgodnień.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Zgłoszenia i rezerwacja terminów dla grup do 25 osób: telefonicznie: 18 443 77 08 wew. 129 lub mailowo kasagg@muzeum.sacz.pl

Możliwa jest modyfikacja trasy (np. skrócenie, dopasowanie do możliwości czasowych grupy).