filie
Na stoliku zielone sukno, na nim szklane kufle i szkatułka

Informujemy, że po dłuższej przerwie zostaje otwarta nasza filia – Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie. Zapraszamy do zwiedzania od 10 lipca br.

 

Ekspozycja Galerii Marii Ritter zajmuje cztery pomieszczenia na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy Ritterów (przełom XVIII i XIX w) u zbiegu Rynku i ul. Jagiellońskiej. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się monograficzna wystawa obrazów wybitnej sądeckiej malarki Marii Ritterówny (1899-1976) oraz elementy wyposażenia jej pracowni (materiały warsztatowe). Narożny salon „zielony” ma charakter XIX-wiecznego wnętrza biedermeierowskiego; dwudziestowieczne są w nim tylko portrety pędzla Marii Ritterówny. Następny, „biały” salonik wprowadza w atmosferę dawnych mieszkań. Wyposażony jest w lekkie meble, sprzęty oraz obrazy, m.in. płótna Feliksa Hanusza, jednego z pierwszych sądeckich malarzy z wykształceniem akademickim. Ekspozycję zamyka sypialnia w stylu Ludwika Filipa z wiedeńskimi portretami dziadków malarki – Feliksa i Józefy Ritterów. Do urządzenia wnętrz wykorzystano wiele pamiątek rodzinnych i eksponatów pochodzących z tej kamienicy oraz innych nowosądeckich domów.

 

Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie
Nowy Sącz

Rynek 2

Godziny otwarcia Galerii:

wtorek – czwartek: 9.30 – 15.00
piątek: 9.00 – 17.00
sobota, dni świąteczne: 9.00 – 14.30

Zachęcamy także do obejrzenia filmu pt. „W starych wnętrzach mieszczańskich”, dostępnego w naszym SKLEPIE.

 

Ozdobne wnętrze zabytkowej kamienicy, w pokoju zabytkowe meble, na ścianach wiszą obrazy, w kącie stoi piec.  Ozdobne wnętrze zabytkowej kamienicy, na ścianach wiszą obrazy, pośrodku stół z krzesłami. Wnętrze pokoju, na ścianach wiszą obrazy, w pokoju stoją meble, po prawej stronie ozdobny kilim na ścianie.