filie
Drewniana chałupa od frontu otoczona kwiatami.

Zagroda Lachowska „Kubalówka”

33-380 Podegrodzie 248

Właściciele: Urszula i Krzysztof Bodziony

Strona internetowa Zagrody

Drewniana, lachowska zagroda „Kubalówka”(Zagroda Podegrodzka „Kubalówka”) z XIX w. związana jest z rodziną Krzysztofa Bodzionego (założyciela zagrody) – dawniej nazywano ich Kubalami.

Składa się z chałupy, spichlerza i kuźni. Chałupa jest zrębowa. W jej wyposażeniu znajdują się m.in. narzędzia do obróbki lnu i konopi, narzędzia bednarskie, stolarskie, dekarskie, żelazka, jarzma, części uprzęży.  W kuchni większą część zajmuje piec z paleniskiem i otworem chlebowym. Są tu tradycyjne sprzęty kuchenne, zdobione meble oraz naczynia ceramiczne. W izbie: łóżka, kredens, zdobione skrzynie, żerdź z tradycyjnymi strojami podegrodzkimi, religijne obrazy, przyozdobione kwiatami z bibuły.

W kuźni obok paleniska z miechem i kowadłem znalazły się tradycyjne narzędzia kowalskie.

Proces odtwarzania budynków rozpoczął się w 2000 r. od postawienia spichlerza, w którym początkowo przechowywano zbiory ruchome. W 2003 roku przeniesiono do zagrody drewnianą chatę z 1858 r. Większość prac w mini skansenie wykonał sam Krzysztof Bodziony, przy pomocy rodziny i mieszkańców wsi. Mieszkańcy Podegrodzia zaangażowali się również w wyposażanie wnętrz w zabytkowe przedmioty.