filie
żÓŁTA ŚCIANA BUDYNKU. nA NIEJ DUŻY NIEBIESKI MOTYL I MNIEJSZY W OKRĘGU Z NAZWĄ MUZEUM

32-700 Bochnia, Planty Salinarne
ul. Tadeusza Czackiego 9
tel. 502 494 622
Strona internetowa: https://muzeummotyli.com 
E-mail: muzeumbochnia@gmail.com
Strona na Facebooku: Muzeum Motyli Arthropoda 

 

 

Zbiory
W 2020 r. zbiór stanowi 5580 owadów z Polski i różnych stron świata, w tym prawie połowa nie jest eksponowana z powodu braku miejsca. To największa stała ekspozycja motyli w Polsce. Fotografie makro: przedstawiające fragmenty owadów, przede wszystkim barwne skrzydła motyli.

Zarys historii kolekcji i perspektywy rozwoju
Kolekcja Jacka Kobieli – artysty plastyka, konserwatora dzieł sztuki, a z zamiłowania przyrodnika jest stale powiększana. Gromadzenie zbioru Kobiela rozpoczął w 1980 roku poprzez zakup kilku starych zbiorów spreparowanych motyli egzotycznych i krajowych. Dzięki kontaktom z zawodowymi entomologami polskimi i zagranicznymi miał możliwość nabycia okazów z różnych stron świata. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych. Okazy zdobyte zostały podczas podróży po Europie, Ameryce Południowej, Środkowej i półwyspie Azja Mniejsza. Motyle z Afryki uzyskał od Sióstr Miłosierdzia z Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej.

W związku z brakiem przestrzeni ekspozycyjnej planowana jest rozbudowa muzeum. Muzeum organizuje i planuje nadal organizować lekcje przyrodnicze dla dzieci i młodzieży, a także osób pragnących zgłębić wiedzę przyrodniczą Wystawę można oglądać codziennie w godz. od 10 do 16, najlepiej po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Długa przeszklona gablota z kolekcjami motyli Front pionowej ulotki z czterema motylami. U dołu adres i logo muzeum.