filie
Uprząż do jazdy konnej.

Gładyszów 70
38-315 Uście Gorlickie
tel. 503 068 055
e-mail: tkario@wp.pl

Zbiory
Wśród eksponatów znajdują się:
– Siodła ze świata 
(35 sztuk): kulbaki amerykańskie i australijskie, siodła z Kaukazu, Mongolii, Andaluzji i Hiszpanii, Argentyny, Urugwaju, Huculszczyzny oraz ponad 100-letnie siodła polskie. Ciekawostką są też siodła damskie do jazdy bokiem. Dużą grupę stanowią siodła regionalne i robocze.
– Siodła wojskowe (30 sztuk): oficerskie z I i II wojny światowej oraz rekonstrukcje siodeł z czasów Bolesława Chrobrego i okresu napoleońskiego. Eksponowane są kulbaki austro-węgierskie, pruskie, francuskie, rosyjskie i radzieckie, amerykańskie i polskie. Dodatkową atrakcją są autentyki oraz repliki białej broni: szable pruskie, francuskie, polskie i rosyjskie, spisy, lance i kopie.
– Siodła rekreacyjne i sportowe oraz akcesoria do wierzchowego ujeżdżania (ponad 30 sztuk): siodła ogólnoużytkowe i skokowe, ochraniacze, lonże, uzdy, ogłowia, wędzidła, strzemiona, ostrogi, szpicruty, baty, czapraki i elementy dekoracyjne z różnych okresów.
– Kostiumy i mundury – ponad 200 strojów od czasów rzymskich do 1939 roku.
– Bryczki i sanie 12 wozów i bryczek oraz 12 par sań, wykorzystywanych zimą do kuligów.

Zarys historii kolekcji
Muzeum Jazdy Konnej powstało przy małej stadninie ok. 20 koni (i przy ośrodku wypoczynkowym Stara Cegielnia z 45 miejscami noclegowymi), na potrzeby związanej z ośrodkiem grupy rekonstrukcji historycznej w barwach I Pułku Ułanów Krechowickich im. Bolesława Mościckiego. Grupa ta zajmuje się odtwarzaniem różnych formacji jeździeckich i kawaleryjskich począwszy od wczesnych Scytów i Sarmatów do Ułanów z 1939 r.

 

 

Zbiory gromadzone od kilkudziesięciu lat, pozyskiwane są w drodze kupna, wymiany lub jako dary znajomych i przyjaciół. Pierwsze pozyskane eksponaty to pozostałości po Polskiej Rewii Konnej, m.in. mundury i kostiumy. Następnie, w wyniku częstych udziałów w wielu filmach (ponad 40 produkcji, między innymi „VIP” Juliusza Machulskiego, „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hofmana, „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Stara Baśń” i „Bitwa warszawska 1920” Jerzego Hofmana, „Szatan z 7 klasy” czy „Janosik” Agnieszki Holland i wiele innych) udało się pozyskać część kostiumów tzw. drugiego planu. Dodano do nich rekonstrukcje mundurów i kostiumów. Pomysł wyeksponowania kolekcji powstał w 2012 r. Muzeum stało się jedną z atrakcji turystycznych Gładyszowa.

Ekspozycja mieści się w holu i ogólnodostępnych pomieszczeniach ośrodka. Niestety większość zbiorów znajduje się w magazynach z braku miejsca. Organizowane są też lekcje żywej historii z pokazami rzędów jeździeckich,  mundurów oraz z prezentacją umiejętności władania białą bronią i z musztrą kawaleryjską.

Udostępnianie muzeum grupom i osobom indywidualnym oraz organizacja lekcji dla grup odbywa się po uprzednim umówieniu się. Możliwe jest wypożyczanie eksponatów na wystawy czasowe.