filie
Bielony, zdobiony malunkami kwiatów, drewniany dom.

DOMY Z TRADYCYJNYM ZDOBNICTWEM W ZALIPIU NA POWIŚLU DĄBROWSKIM

„TRENDY Z PRZESZŁOŚCI”
33-263 Zalipie 173
tel. 731240408
marzena.lizak.pl@gmail.com

W zalipiańskiej, malowanej chacie przedmioty zdobione lokalnymi wzorami. Warsztaty wykonywania tradycyjnych zalipiańskich ozdób, możliwość zakupu pamiątek zdobionych motywami kwiatowymi.

 

 

 

 

„ZAGRODA TRÓJNIAKÓW”

33-263 Zalipie 3
tel. 14 6412650
zagroda-trojniakow@wp.pl

Tradycyjna zagroda wiejska. Gospodarze oferują poznanie warsztatu wypieku tradycyjnego chleba i  „blachorzy” – placków pieczonych na blasze w tradycyjnym piecu chlebowym (od pogadanki o pracy rolnika i uprawy roli, poprzez pokaz sprzętu związanego z obróbką zboża, mielenie, rozpoznawanie gatunków zboża, zarabianie ciasta na „blachorze”, rozpalanie w piecu oraz wypiek).Ponadto prezentują zachowane sprzęty i urządzenia potrzebne do wykonania czynności piekarniczych oraz pokazują i uczą malowania tradycyjnych motywów kwiatów „zalipiańskich” na drewnianych elementach gospodarstwa domowego. W programie zajęć edukacyjnych jest też zwiedzanie całorocznej Szopki Bożonarodzeniowej.

 

DOM MALAREK IM. FELICJI CURYŁOWEJ

Siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Zalipiu
http://www.dommalarek.pl/
tel. 14 641 19 38

Miejscowe twórczynie ludowe zadbały, by okazały budynek położony w centralnej części malowanej wioski wpisał się w jej charakter i zachwycał pięknem motywów kwiatowych, zarówno turystów jak i mieszkańców. Najważniejszym zadaniem ośrodka jest ochrona i kultywowanie wartości kulturowych środowiska, głównie poprzez kontynuację tradycji malowanek zalipiańskich, opiekę nad twórcami ludowymi, promowanie Zalipia w kraju i za granicą oraz w środkach masowego przekazu.