filie

 

Fot. P. Droździk

 

11 lipca w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju odbył się pokaz specjalny filmu fabularnego „Mój Nikifor” w reż. Krzysztofa Krauze (zm. 2014 r.) i Joanny Kos-Krauze. Projekcja została zorganizowana  w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych przygotowanych z okazji 50. rocznicy śmierci słynnego malarza.  Pomimo późnej pory projekcji, sala koncertowa w Pijalni wypełniła się niemal do ostatniego miejsca ludźmi ciekawymi  historii niezwykłego człowieka, przedstawionej w autorskim opracowaniu  dwojga wybitnych polskich filmowców, z niezapomnianą kreacją Krystyny Feldman (zm. 2007 r.) w roli Nikifora. Prawdziwym magnesem przyciągającym publiczność był udział w projekcji  współreżyserki filmu i współautorki scenariusza, Joanny Kos-Krauze oraz znanych aktorów, którzy grali w filmie: Romana Gancarczyka, Jerzego Gudejko i Jowity Budnik. Wspominali jak przygotowywali się do roli, samą pracę na planie filmu i odpowiadali na liczne pytania skierowane do nich ze strony uczestników spotkania.

Pokaz przygotowało Muzeum Okręgowe w Nowym  Sączu przy wydatnej pomocy finansowej i organizacyjnej  Gminy Krynica-Zdrój, Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Patronat medialny sprawowały m.in. TVP Kultura i TVP 3 Kraków.

Gości spotkania przywitali gospodarze uzdrowiska: Małgorzata Półchłopek – Przewodnicząca  Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju oraz Grzegorz Biedroń – Prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA Spotkanie przygotował i prowadził Zbigniew Wolanin – kurator Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju.

Spotkanie zakończyło się długą owacją na stojąco, jaką twórcy filmu otrzymali od publiczności.

Zbigniew Wolanin