filie

UWAGA! W związku z remontem generalnym Willi Romanówka (Bulwary Dietla 19), Muzeum Nikifora będzie zamknięte dla zwiedzających od 1 czerwca do 30 stycznia 2020 roku. W tym okresie prace Nikifora i pamiątki po artyście będą pokazywane na ekspozycji czasowej w Nowym Domu Zdrojowym przy ul. Nowotarskiego 7 w Krynicy-Zdroju.

 

Zwiedzanie wystawy czasowej w Nowym Domu Zdrojowym

wtorek – sobota: 10.00 – 13.00, 14.00 – 17.00
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30

niedziela: 10.00 – 15.00
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 14.30

Wystawa jest nieczynna w poniedziałki, dni poświąteczne, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało oraz 1.01., 6.01., 1.11., 25 i 26.12.


Opłaty za wstęp:

opłata normalna – 6 zł
opłata ulgowa* – 4 zł

 

*Uprawnieni do opłat ulgowych

 

 Regulamin zwiedzania wystawy w Nowym Domu Zdrojowym

 

Bilet za 1 zł – zobacz

Karta Dużej Rodziny

Oferta edukacyjna Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

 

Willa Romanówka – siedziba Muzeum Nikifora

 

Farby, okulary, zegarek Nikifora – fragment ekspozycji

 

MUZEUM NIKIFORA mieści się w zabytkowej, typowej dla XIX-wiecznych uzdrowisk, drewnianej willi "Romanówka". Obiekt usytuowany do roku 1990 przy ul. Piłsudskiego rozebrano i po remoncie konserwatorskim w latach 1992-1994 odtworzono na nowym miejscu w centrum miasta, przy Bulwarze Dietla, naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego. W muzeum szeroko przedstawiona jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, Nikifora (ok. 1895-1968 r.), niemal całe życie mieszkającego w Krynicy. Są tu obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące róźnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, "fabryki dolarów", portrety, itp. Część dokumentacyjną wystawy stanowią pamiątki po Nikiforze, publikacje poświęcone malarzowi oraz jego fotografie. Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.

Dane adresowe

Aktualne wystawy czasowe

    Aktualnie brak wystaw czasowych.