filie

Zwiedzanie:

1 maja – 15 października 

  • wtorek – niedziela / 10.00 -18.00  (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 17.00)
  • poniedziałek – nieczynne

16 października – 30 kwietnia 

  • wtorek – niedziela / 9.00 – 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00)
  • poniedziałek  – nieczynne

Miasteczko Galicyjskie jest nieczynne: w dni poświąteczne,
pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 i 6 stycznia,
1 listopada, 25  i 26 grudnia.

Dojazd autobusami komunikacji miejskiej: (linie 25, 27 – w kierunku Piątkowej)

Opłaty:

Zwiedzanie ekspozycji wnętrz:

  • normalna – 7 zł
  • ulgowa – 5 zł

Spacer po Miasteczku bez zwiedzania wnętrz – bez opłaty

Bilet za 1 zł – zobacz

KARTA DUŻEJ RODZINY

Dniem wolnym od opłat za zwiedzanie ekspozycji wnętrz jest  sobota (dotyczy tylko zwiedzania wnętrz Miasteczka Galicyjskiego. Pozostała ekspozycja Sądeckiego Parku Etnograficznego wg obowiązującego cennika)

W przypadku organizacji imprez plenerowych, wystaw czasowych, koncertów, spotkań autorskich, konferencji i innych podobnych form, ceny biletów wstępu mogą się kształtować na innym poziomie i będą określane każdorazowo zarządzeniem dyrektora muzeum.

W kasie Miasteczka można kupić bilety wstępu do Sądeckiego Parku Etnograficznego

REGULAMIN ZWIEDZANIA

Administracja:          wew. 106, 107

Dział Historyczno-Archeologiczny                                 wew. 156
Dział Konserwacji Architektury i Inwestycji                wew. 153
Biblioteka Specjalistyczna Muzeum                               wew. 154
Spec. ds. organizacji wystaw i imprez                            wew. 155

 

MIASTECZKO GALICYJSKIE jest filią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Rekonstrukcja fragmentu zabudowy małomiasteczkowej obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Miasteczko przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Zachodnią pierzeję rynku zajmuje ratusz. Budynek ze smukłą wieżą i arkadowymi podcieniami jest repliką siedziby starosądeckich władz, której wznoszenie rozpoczęto na początku XIX w., ale po pożarze nigdy nie dokończono. Ratusz pełni funkcje reprezentacyjne oraz konferencyjno-hotelowe. Na parterze znajduje się recepcja, kawiarnia oraz sala wystawiennicza; na pierwszym piętrze jest czytelnia i obszerna, wyposażona w sprzęt multimedialny sala główna. Najwyższą kondygnację ratusza zajmuje 12 stylowo umeblowanych pokoi gościnnych. Z ratuszem sąsiadują dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza. W jednym urządzono atelier fotograficzne oraz warsztat zegarmistrzowski; w drugim domu znajduje się pracownia garncarza. Najdalej na zachód wysuniętym budynkiem jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Od ratusza oddziela go zieleniec z kamiennymi alejkami ozdobionymi stylowymi latarniami. Klasycystyczna budowla jest rekonstrukcją oryginału, który uległ całkowitemu zniszczeniu w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na parterze mieści się biblioteka specjalistyczna z bogatym księgozbiorem muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na poddaszu znajdują się pokoje gościnne i pomieszczenia biurowe. Nieodłącznym elementem architektury wsi i małych miast była i jest do dzisiaj remiza strażacka. W zrekonstruowanej w Miasteczku gromadzone jest rozmaite wyposażenie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki.W domach przy rynku urządzono m.in. sklepik z pamiątkami i antykwariat, pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, apteke w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę. Oddzielną ekspozycję poświęcono nieprofesjonalnym rzeźbiarzom i malarzom z Paszyna, znanego ośrodka sztuki ludowej.Zapach cynamonu i kawy przyciąga do sklepiku kolonialnego, a w zakładzie fryzjerskim można zobaczyć jak pracował dawny golibroda. Przy galicyjskim ryneczku jest też karczma, w której niegdyś skupiało się życie mieszkańców Orawki, serwująca regionalne jadło.

Dane adresowe

Aktualne wystawy czasowe