filie

Zwiedzanie

8 czerwca – 18 października

 • wtorek – niedziela w godz. 10.00 – 18.00; ostatnie wejście o godz. 16.00

20 października – 30 kwietnia

 • wtorek – niedziela w godz. 9.00 – 16.00; ostatnie wejście o godz. 15.00

Miasteczko Galicyjskie jest nieczynne: w poniedziałki, w dni poświąteczne, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 i 6 stycznia, 1 listopada, 25  i 26 grudnia.

Przy Miasteczku znajduje się obszerny parking dla samochodów osobowych i autokarów.

Dojazd autobusami komunikacji miejskiej:
linia 25 – (kierunek: Piątkowa-Mystków most)   Rozkład jazdy
linia 27 – (kierunek: Piątkowa-Łęg)   Rozkład jazdy

 

Bilety
zwiedzanie ekspozycji wnętrz

normalny – 10 zł
ulgowy* – 8 zł
rodzinny (2 osoby dorosłe +  3 dzieci do 16 roku życia) – 26 zł
dopłata za każde kolejne dziecko do 16 roku życia – 3 zł

Spacer po Miasteczku Galicyjskim bez zwiedzania ekspozycji wnętrz – bezpłatnie

Dniem wolnym od opłat za zwiedzanie ekspozycji wnętrz jest  środa 

 

 W kasie Miasteczka można płacić kartami płatniczymi

 

*Uprawnieni do opłat ulgowych

 

Zwiedzający zobowiązani są do zachowania bezpieczeństwa sanitarnego poprzez:
zakrywanie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego oraz utrzymywania co najmniej 2-metrowego dystansu od innych osób (nie dotyczy osób niepełnoletnich i niepełnosprawnych wraz z opiekunami), a także stosowania się do bieżących zaleceń głównego inspektora sanitarnego;

Szczegółowe zasady zwiedzania znajdują się w poniższym regulaminie:

Regulamin dla zwiedzających Miasteczko Galicyjskie

 

Bilet za 1 zł – zobacz

Karta dużej rodziny

 

Udostępnianie wnętrz na sesję zdjęciową – 150 zł za 2 godziny
Sesja bez wnętrz do 2 godz. – 30 zł

TUTAJ o udostępnianiu pokoi gościnnych, sal konferencyjnych i odczytowych oraz miejsc handlowych

 

Oferta Edukacyjna Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

 

  Znajdź nas na Facebooku

 

Telefony do działów muzeum mających siedzibę w Miasteczku Galicyjskim:
+48 18 441 02 10
wew. 153 / Dział Konserwacji Architektury i Inwestycji
wew. 154 / Biblioteka Specjalistyczna Muzeum

 

Miasteczko Galicyjskie, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej. Obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Ten osobliwy zespół urbanistyczny przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Zachodnią pierzeję rynku zajmuje ratusz. Budynek ze smukłą wieżą i arkadowymi podcieniami jest repliką niezrealizowanej siedziby starosądeckich władz. Ratusz pełni funkcje reprezentacyjne oraz konferencyjno-hotelowe. Na parterze znajduje się recepcja, kawiarnia oraz sala wystawiennicza; na pierwszym piętrze są czytelnia i obszerna sala główna. Najwyższą kondygnację ratusza zajmują stylowo umeblowane pokoje gościnne. Z ratuszem sąsiadują dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza. W jednym urządzono atelier fotograficzne oraz warsztat zegarmistrzowski; w drugim domu znajduje się pracownia garncarza. Najdalej na zachód wysuniętym budynkiem jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Klasycystyczna budowla jest rekonstrukcją oryginału, który uległ całkowitemu zniszczeniu w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na parterze mieści się biblioteka specjalistyczna z bogatym księgozbiorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Nieodłącznym elementem architektury wsi i małych miast była – i jest do dzisiaj – remiza strażacka. W zrekonstruowanej w Miasteczku można obejrzeć rozmaite wyposażenie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki. W domach przy rynku urządzono m.in. sklepik z pamiątkami i antykwariat, pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład dentystyczny, aptekę w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę. Oddzielną ekspozycję poświęcono nieprofesjonalnym rzeźbiarzom i malarzom z Paszyna, znanego ośrodka sztuki ludowej. Zapach cynamonu i kawy przyciąga do sklepiku kolonialnego, a w zakładzie fryzjerskim można zobaczyć jak pracował dawny golibroda. Przy galicyjskim ryneczku jest też karczma z Orawki serwująca regionalne jadło. W Miasteczku Galicyjskim odbywają się liczne rozrywkowe imprezy plenerowe, koncerty, doroczne kiermasze świąteczne. To miejsce upodobali sobie artyści, którzy chętnie malują małomiasteczkową architekturę, oraz miłośnicy zabytkowych pojazdów, spotykający się od ponad 10 lat, końcem lipca na miasteczkowym rynku, a także miłośnicy kuchni regionalnej biorący udział w imprezie o nazwie Kociołek Galicyjski.

Dane adresowe

 • ul. Lwowska 226
  33-300 Nowy Sącz

 • +48 18 444 35 70
  18 441 02 10
  wew. 105 / Fax
  wew. 104 / Kasa, informacja
  wew. 106, 107 / Administracja