Plakat: Napis: James Mason w wielkim dramacie produkcji angielskiej Niepotrzebni mogą odejść. Reżyser: Carol Reed. Wizerunek mężczyzny w granatowej koszuli na czerwonym tle.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Gmachu Głównego (Nowy Sącz, ul.Jagiellońska 56) na wystawę „Stopklatka. Polski plakat filmowy 1945 – 2020. Dydo poster collection”.

Wystawa będzie czynna od 11 września 2020 do 7 marca 2021 r.

Kolekcja plakatów artystycznych Krzysztofa Dydo liczy obecnie ok. 30 tysięcy prac i jest jednym z największych tego typu zbiorów w Polsce. W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu zaprezentujemy kilkadziesiąt kultowych plakatów filmowych z lat 1945-2020 zaprojektowanych przez najsłynniejszych artystów-plakacistów, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego czy Franciszka Starowieyskiego.

Plakat: U góry napis 24867 ostatni etap. Na dole napis: Rozpowszechnianie: centrala wynajmu filmów. Złamany kwiat maku na pasiastym, wyblakłym szarym tle. U góry cyfry na białym kwadracie, po lewej czerwony trójkąt. Plakat: Film nagrodzony na Międzynarodowym festiwalu Filmowym w Cannes, Sanatorium pod klepsydrą na motywach prozy Bruno Schulza. Gałka oczna z pomarańczową tęczówką, wpisana w czaszkę ludzką, na dole szczęka, na niebieskim tle. Po bokach czarne napisy na zielonym tle. Plakat: Mój Stary. Czarna postać dziecka, idąca bokiem, pod pachą trzyma białą planszę z napisami, po prawej na planszy postać człowieka. Całość na ciemnozielonym tle.

Krzysztof Dydo rozpoczął kolekcjonowanie w latach 50. XX wieku, a więc w okresie rozkwitu tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Termin ten stosowany jest wobec grupy artystów, których projekty z lat 50. i 60. XX wieku wyróżniały się oszczędnością form, aluzyjnością, ironią oraz nowatorskim liternictwem. Ów syntetyczny, charakterystyczny sposób projektowania stał się zjawiskiem rozpoznawalnym i docenianym na całym świecie.

Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt filmowych plakatów artystycznych powstałych na przestrzeni 75 lat, zróżnicowanych pod kątem stylu i panujących ówcześnie mód graficznych. Wśród nich są plakaty do wielu wybitnych filmów polskich i zagranicznych, chociażby „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Harry Angel” Alana Parkera czy „Łowca androidów” Ridleya Scotta.

Justyna Stasiek-Harabin – kuratorka wystawy

Plakat: Autor widmo. Na czarnym tle rysunek: zbiór kartek, na nich czarna dłoń z żółtą obrączką, pod spodem czerwony okrąg i białe napisy. Plakat: Człowiek z żelaza. Popiersie mężczyzny w granatowej kurtce, z ciasną, pękniętą, żelazną nakrętką na głowie, zasłaniającą oczy.

Na zdjęciach: przykładowe plakaty z Dydo poster collection