filie

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek oraz autorka prac Jadwiga Maj zapraszają na wystawę „Od Morza Śródziemnego do Bałtyku – obrazy Jadwigi Maj”.

 

21 sierpnia – 11 października 2020

Miasteczko Galicyjskie
ul. Lwowska 226
Sala wystaw w ratuszu

 

 

 

 

JADWIGA MAJ urodzona w Tarnowie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1987 roku uzyskała dyplom na Wydziale Form Przemysłowych w Katedrze Kolorystyki, u prof. Antoniego Haski. Uprawia malarstwo akrylowe i olejne oraz eksperymentuje z różnymi materiałami, tworząc własną technikę mieszaną. Zajmuje się projektowaniem dla potrzeb poligrafii oraz pracą pedagogiczną. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz wielu zbiorowych.

 

Ważniejsze wystawy indywidualne:
1994 – Galeria TAB, Kraków
1995 – Galeria KERSTEN, Kraków
2009 – Galeria w Zajeździe Kościuszkowskim, Kraków
2011 – Galeria STRUG, Zakopane
2011 – Galeria Atelier, Kraków
2011 – Galeria ONAMATO, Kraków
2012 – Mała Galeria, Nowy Sącz
2014 – Galeria Limited Edition, Warszawa
2016 – Galeria Zamek, Przemyśl
2017 – Galeria ONAMATO, Kraków
2017 – Galeria Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie
2019 – Galeria Bellotto w Warszawie
2019 – Muzeum Ziemi Błońskiej

Ważniejsze wystawy czasowe:
1998 – Społeczność ’98 Archidiecezjalne Muzeum, Wrocław
1998 – Ogrody Krakowa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
2005 – Europ,art Geneve, Geneva Palexpo
2006 (oraz 2008, 2010, 2013) – Międzynarodowe Biennale Pasteli
2011 – Triennale Sztuki, Radom
2012 – Nauczyciel i jego uczniowie, galeria ONAMATO Kraków
2016 – 14. Warszawskie Targi Sztuki

 

LAGUNA (dyptyk), 2017-2019, technika mieszana na płótnie

 

Wszyscy poszukujemy porządku, harmonii, a równocześnie fascynuje nas chaos. Uspokaja nas piękno klasycznych rzeźb, elegancja i ład klasycznej architektury. Wciąga nas nieład powstających organicznie miast i naturalnych krajobrazów. Oglądanie świata i życia w nim – zarówno tego namacalnego, w naturze, jak i tego zaklętego w martwe artefakty kultury – pozwala odczuwać zachwyt i ukojenie. Dostrzegam otaczającą mnie rzeczywistość jako kompozycje – układy linii, barw, kształtów i pragnę je, w ten subiektywny sposób, rejestrować. Kultura klasyczna – śródziemnomorska i kultura słowiańska – obie kształtują moją subiektywność. Pogłębiam związek pomiędzy południowym światłem a melancholijną, zimniejszą tonacją, przez poznawanie nowych miejsc, ludzi, idei, przez podróże i przyjaźnie. Wykorzystuję elementy natury oraz kultury, zestawiam i mieszam je, zacierając często granicę pomiędzy środowiskiem naturalnym a dziedzictwem kulturowym. To przenikanie się dwóch światów staram się wzmocnić wielowarstwową kompozycją, przenikającymi się formami znanymi, klasycznymi, ale też całkiem nowymi. Forma i treść mieszają się i wzajemnie równoważą. Świat i życie, wykrystalizowane i przetworzone, zamykam w obrazie. Inspiracja konkretnymi miejscami, ludźmi, zdarzeniami, jest tylko pretekstem do tworzenia obrazu świata z pogranicza rzeczywistości i marzeń sennych. Ten świat wyrażam za pomocą sylwetek, śladów, symboli, które mogą się nakładać, przenikać. Podobnie nakładają i przenikają się różne skale, faktury, barwy. Chronologia obrazów ma tutaj drugorzędną rolę – wątki i sekwencje przeplatają się w różnych kierunkach, a często płynnie przechodzą z jednego w drugi. W syntezie pozostawiać mają dawkę niedopowiedzenia, wieloznaczności, które dadzą im bardziej uniwersalny przekaz.

Jadwiga Maj

 

ABSORPCJA 3, 2020, akryl na płótnie

 

DROGA DO…, 2017, akryl na płótnie