Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek oraz autorka prac Jadwiga Maj zapraszają na wystawę „Od Morza Śródziemnego do Bałtyku – obrazy Jadwigi Maj”.

21 sierpnia – 11 października 2020

Miasteczko Galicyjskie
ul. Lwowska 226
Sala wystaw w ratuszu

JADWIGA MAJ urodzona w Tarnowie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1987 roku uzyskała dyplom na Wydziale Form Przemysłowych w Katedrze Kolorystyki, u prof. Antoniego Haski. Uprawia malarstwo akrylowe i olejne oraz eksperymentuje z różnymi materiałami, tworząc własną technikę mieszaną. Zajmuje się projektowaniem dla potrzeb poligrafii oraz pracą pedagogiczną. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz wielu zbiorowych.

Ważniejsze wystawy indywidualne:

2012 – Nauczyciel i jego uczniowie, galeria ONAMATO Kraków
2016 – 14. Warszawskie Targi Sztuki

LAGUNA (dyptyk), 2017-2019, technika mieszana na płótnie

Wszyscy poszukujemy porządku, harmonii, a równocześnie fascynuje nas chaos. Uspokaja nas piękno klasycznych rzeźb, elegancja i ład klasycznej architektury. Wciąga nas nieład powstających organicznie miast i naturalnych krajobrazów. Oglądanie świata i życia w nim – zarówno tego namacalnego, w naturze, jak i tego zaklętego w martwe artefakty kultury – pozwala odczuwać zachwyt i ukojenie. Dostrzegam otaczającą mnie rzeczywistość jako kompozycje – układy linii, barw, kształtów i pragnę je, w ten subiektywny sposób, rejestrować. Kultura klasyczna – śródziemnomorska i kultura słowiańska – obie kształtują moją subiektywność. Pogłębiam związek pomiędzy południowym światłem a melancholijną, zimniejszą tonacją, przez poznawanie nowych miejsc, ludzi, idei, przez podróże i przyjaźnie. Wykorzystuję elementy natury oraz kultury, zestawiam i mieszam je, zacierając często granicę pomiędzy środowiskiem naturalnym a dziedzictwem kulturowym. To przenikanie się dwóch światów staram się wzmocnić wielowarstwową kompozycją, przenikającymi się formami znanymi, klasycznymi, ale też całkiem nowymi. Forma i treść mieszają się i wzajemnie równoważą. Świat i życie, wykrystalizowane i przetworzone, zamykam w obrazie. Inspiracja konkretnymi miejscami, ludźmi, zdarzeniami, jest tylko pretekstem do tworzenia obrazu świata z pogranicza rzeczywistości i marzeń sennych. Ten świat wyrażam za pomocą sylwetek, śladów, symboli, które mogą się nakładać, przenikać. Podobnie nakładają i przenikają się różne skale, faktury, barwy. Chronologia obrazów ma tutaj drugorzędną rolę – wątki i sekwencje przeplatają się w różnych kierunkach, a często płynnie przechodzą z jednego w drugi. W syntezie pozostawiać mają dawkę niedopowiedzenia, wieloznaczności, które dadzą im bardziej uniwersalny przekaz.

Jadwiga Maj

ABSORPCJA 3, 2020, akryl na płótnie