Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu,
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu,
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu
oraz Autor
zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa „Mihai CipleaObrazy”

Wystawa towarzyszy 7. Międzynarodowemu Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2018

6 września 2019 r.
w Domu Gotyckim
ul. Lwowska 3

Wystawa czynna do 2 listopada 2019 r.

Mihai Ciplea
Laureat Grand Prix 6. Międzynarodowego Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2013.

Artysta urodzony w Baia Mare w Rumunii, tam też mieszka i pracuje. W 2009 r. uzyskał tytuł magistra w dziedzinie grafiki na Wydziale Sztuki i Wzornictwa, a w 2019 r. tytuł doktora sztuk plastycznych na Uniwersytecie Zachodnim w Timişoarze. Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Rysunku na Wydziale Malarstwa na Uniwersytecie Północnym w Baia Mare. Miał wystawy indywidualne i uczestniczył w wystawach zbiorowych w Rumuni, Bułgarii, Brazylii, Grecji, Polsce. Mihai Ciplea swoje prace tworzy w technikach graficznych i malarskich. Tematami prac są postacie ludzkie, portrety, autoportrety, świece. Obrazy wykonane są w technice suchego pastelu i monotypii, dzięki nim artysta osiąga nieoczekiwane efekty wizualne, jak tajemniczość, nieokreśloną przestrzeń, ulotną atmosferę, niedopowiedzenia. Wszystkie te zabiegi twórcze skłaniają widza do zatrzymania się i głębszej analizy dzieł.  W obrazach Mihai Ciplea stosuje formę figuratywną, syntetyczną, co dodatkowo podkreśla wewnętrzny i duchowy przekaz artysty. Kolorystyka prac jest zróżnicowana od ciepłych, nasyconych braw po tonacje monochromatyczne.