filie

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Pienińskiego, naszego oddziału w Szlachtowej koło Szczawnicy, na wystawę zatytułowaną „Kuśnierstwo na Spiszu”, przygotowaną przez Muzeum Lubowelskie – Zamek w Starej Lubowli.

 

Wernisaż  – 4 lutego (piątek) 2022 r.
godz. 17.00

Muzeum Pienińskie
Sala wystawiennicza w budynku Magazynu Studyjnego
Szlachtowa
ul. Łemkowska 37

Wystawa czynna do 31 marca 2022 r. w godzinach pracy muzeum

 

Kożuchy i serdaki nabywane u kuśnierzy w Starej Lubowli i na jarmarkach w innych miejscowościach Spiszu ubierali także górale pienińscy i Łemkowie z dawnej Rusi Szlachtowskiej. Białe kożuchy z pięknymi czerwonymi aplikacjami wykonanymi z koziej skóry nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Kuśnierstwo należało do najpopularniejszych rzemiosł na Słowacji. Cech kuśnierzy w Starej Lubowli już w połowie XVIII w. działał bardzo prężnie – produkowano krótkie i długie kożuchy, serdaki, spodnie ze skór baranich, baranice i rękawice. Na kożuchy i serdaki używano najczęściej skór owczych i jagnięcych, ale bywało że i z dzikich zwierząt. Kożuchy w spiskich wioskach bardzo często produkowano w warunkach domowych, a więc nie była to domena wyłącznie profesjonalnych rzemieślników.

Prezentowany zbiór z Muzeum Lubowelskiego składa się z trzydziestu dziewięciu kożuchów i serdaków, dokumentuje zarówno umiejętności mistrzów-kożuszników, jak i  ich wrażliwość estetyczną oraz gust użytkownika odzieży.

Na wystawie znalazły się także narzędzia kuśnierskie służące do wykonania kożuchów, ogółem 96 eksponatów.

 

Przykładowe zdobienia kożuchów spiskich