Zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej „Kuśnierstwo na Spiszu”, przygotowanej przez Lubowelskie Muzeum – Zamek w Starej Lubowli przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

13 grudnia 2017 r.
Dom Gotycki
Lwowska 3

Wystawa czynna do 8 marca 2018 r.

Kuśnierstwo należało do najpopularniejszych rzemiosł na Słowacji. Cech kuśnierzy w Starej Lubowli już w połowie XVIII w. działał bardzo prężnie – produkowano krótkie i długie kożuchy, serdaki, spodnie ze skór baranich, baranice i rękawice. Na kożuchy i serdaki używano najczęściej skór owczych i jagnięcych, ale bywało, że i z dzikich zwierząt. Kożuchy w spiskich wioskach bardzo często produkowano w warunkach domowych, a więc nie była to domena wyłącznie profesjonalnych rzemieślników.
Zbiór w Muzeum Lubowelskim, na który składa się ponad siedemdziesiąt kożuchów i serdaków, dokumentuje zarówno umiejętności mistrzów-kożuszników, jak i  ich wrażliwość estetyczną. Sporo mówi też o gustach użytkowników tej odzieży.

Wystawa realizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Sącza.