W Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya w Szlachtowej można oglądać wystawę zatytułowaną „W krainie zielonych lajbików, borytasu i kanafasu – strój spiski”. Obejmuje ona ponad 80 eksponatów kacwińskiej odmiany stroju spiskiego.

Muzeum Pienińskie
Szlachtowa, ul. Łemkowska 37
Wystawa czynna od 6 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r.

Strój spiski odmiany kacwińskiej obejmuje między innymi: kanafas, z którego szyto spódnice – kanafoski i pościel, spiskie portki zdobione borytasami, zwanymi także węzłem austriackim, wykonanymi z wełnianych tasiemek w kolorze czerwonym z granatowym brzegiem; męska zielona kamizelka zwana lajbikiem; sukmana z ciemnego sukna z aplikacjami na rękawach i przodach; kożuch z baranich skór wyprawianych na biało, z kołnierzem lamowanym lisim futrem, zapinany na skórzane guziki, z aplikacjami z czerwonego sukna i safianowej skórki oraz haftami wykonanymi czerwoną i zieloną włóczką rozmieszczonymi z przodu, wzdłuż zapięcia i po bokach, wokół kieszeni i na dole rękawów; kapelusze z czarnego filcu zwane kłobukami z rondem wywiniętym do góry; gorsety zwane kabotkami, lajbikamilejbikami, czepki, chustkite i wiele innych.

O wystawie opowiada Barbara Węglarz z Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej