Serdecznie zapraszamy na wystawę „Ewa Harsdorf. Twórczość”

11 października 2019 r.
Gmach Główny
ul. Jagiellońska 56

Wystawa czynna do 1 marca 2020 r.

Autorka wystawy
Lidia Walczyk

Anna Florek
Edyta Ross-Pazdyk
Józef Walczyk

Muzeum składa podziękowania Nowosądeckiej Małej Galerii, Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu, Sądeckiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu, Parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz osobom prywatnym, które wypożyczyły na wystawę prace Ewy Harsdorf.

Ewa Harsdorf (1910-1999)
W 1920 roku uciekając przed wojną rodzina Harsdorfów opuściła Zieloną koło Kamieńca Podolskiego i przyjechała do Nowego Sącza. Tam Ewa ukończyła Humanistyczne Gimnazjum Żeńskie w Nowym Sączu, gdzie rysunku uczył ją Bolesław Barbacki. W latach 1928-1933 studiowała grafikę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a następnie od 1935 do 1937 r. kształciła się w Państwowym Instytucie Robót Ręcznych w Warszawie. Po ukończeniu studiów zamieszkała w Krakowie, gdzie do wybuchu II wojny światowej pracowała jako nauczycielka rysunku w tamtejszych szkołach. Następnie wróciła do Nowego Sącza i wraz z całą rodziną zaangażowała się w działalność konspiracyjną, w wyniku której razem z ojcem i siostrą została aresztowana. W latach 1941-1944 pracowała w warsztatach kolejowych. Zainspirowana pracą robotników wykonała wówczas cykl grafik „Ludzie z warsztatów”, stworzonych w autorskiej technice fotorytu. Po wojnie wróciła do pracy pedagogicznej ucząc w wielu sądeckich szkołach. W 1945 r. razem z kilkoma artystami założyła w Nowym Sączu oddział Związku Artystów Plastyków. Była także współzałożycielką nowosądeckiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Do 1976 r. jako instruktor artystyczny zaangażowana była w działalność Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu. Podczas prowadzonych tam zajęć malarskich poznała Marię Wnęk i widząc jej niepowtarzalny styl oraz talent, została jej opiekunką. W dużym stopniu przyczyniła się do jej rozwoju artystycznego.

Ewa Harsdorf stosowała wiele technik artystycznych: akwarelę, grafikę, enkaustykę, olej, akryl i kolaż. Wykonywała również polichromie ścienne m.in. w kościołach w Nockowej koło Sędziszowa, Piwowarówce koło Piwnicznej oraz w Trzetrzewinie (we współpracy ze Zbigniewem Borowskim). Każda z technik pozwalała jej w inny sposób wyrażać swoją twórczość. Akwarelami malowała realistyczne pejzaże, scenki rodzajowe, widoki miast czy martwe natury. Techniką olejną wykonywała portrety stosując często uproszczenia, deformacje i śmiałe zestawienia barwne. Ważnym elementem jej twórczości są prace powstałe podczas podróży do Kanady w 1963 r. Swoje wrażenia utrwalała głównie za pomocą kolażu, używając samoprzylepnych papierów podkolorowanych akwarelą lub pastelem. Kolejnym krokiem na drodze przemian i doświadczeń artystycznych Ewy Harsdorf było stosowanie od lat 70. płatków szlakmetalu, a następnie folii aluminiowej i odblaskowej. W technice aluminiowego kolażu, która stała się jej znakiem rozpoznawczym, wykonała bardzo wiele prac: porterów, kompozycji abstrakcyjnych oraz obrazów o tematyce religijnej.

Edyta Ross-Pazdyk

Przykładowe prace Ewy Harsdorf