filie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wykładzie Barbary Węglarz połączonym z  prezentacją multimedialną, poświęconym Józefowi Kołączkowskiemu właścicielowi Zakładu Wodoleczniczego w Szczawnicy.

21 marca 2019 
godz. 17.00
Muzeum Pienińskim
ul. Łemkowska 37
Szlachtowa

 

Józef Kołączkowski – (1842-1925) lekarz, ordynator szpitala w Nowym Sączu, założyciel Zakładu Wodoleczniczego w Szczawnicy, w którym pracowali wybitni specjaliści: m.in. Stanisław Smoleński – lekarz balneolog, docent hydroterapii UJ.  Zakład Wodoleczniczy dra Kołączkowskiego rozpoczął swą działalność w 1889 r. Jak donosiła ówczesna prasa: był urządzony według najnowszych zasad i wymogów hydroterapii systemu prof. dr. Winternitza z Kaltenleutgeben pod Wiedniem. Personelowi lekarskiemu pomagała wyćwiczona, fachowa służba kąpielowa wypełniająca wiernie i punktualnie lekarskie przepisy i zlecenia.
Stosowano m.in. natryski zimne i gorące (szkockie), parówki, kąpiele mineralne z dodatkiem wyciągu igliwiowego i solankowe, sztuczne z kwasem węglowym i elektryczne, gimnastykę, kąpiele słoneczne i powietrzne. Oferowano także modne wówczas leczenie metodą księdza Kneippa.