filie

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do udziału w projekcie edukacyjnym pt. SĄDECKI SPACER HISTORYCZNY +(PLUS). OSTATNIE 150 LAT Z ŻYCIA NOWEGO SĄCZA realizowanym w terminie 4 października 2021 – 28 lutego 2022 r.   Projekt ma na celu przedstawienie wybranych zagadnień z ostatnich 150 lat historii naszego miasta. Ścieżka tematyczna obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem wybranych miejsc w mieście oraz ekspozycji w naszych oddziałach – Gmachu Głównym, Galerii Marii Ritter i Starych Wnętrzach Mieszczańskich. Nasza propozycja kierowana jest do dzieci przedszkolnych oraz dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Komentarz dopasowujemy indywidualnie do każdej grupy wiekowej.

 

 

Program :

 • Gmach Główny, ul. Jagiellońska 56,
  – zwiedzanie ekspozycji stałej: historia Nowego Sącza od uzyskania autonomii galicyjskiej po zakończeni II wojny światowej, Nowy Sącz w I dekadach autonomii galicyjskiej, odbudowa miasta po pożarze w 1894 r., wielka wojna 1914 – 1918, dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa.
  – pracownia Bolesława Barbackiego – zapoznanie się z postacią i dorobkiem artystycznym malarza
  – zwiedzanie ekspozycji czasowej: „Bicepsy Sądecczyzny”. Wystawa jest próbą ukazania historii i rozwoju sądeckiego sportu oraz kultury fizycznej na ziemi sądeckiej. Zwiedzający wybiorą się w jedną w swoim rodzaju podróż w czasie, dzięki której poznają namiastkę bezpowrotnie utraconego już klimatu galicyjskiej i przedwojennej Sądecczyzny. Jednym z jego elementów było szeroko pojęte wychowanie fizyczne i sport. Jego specyfika oraz uwarunkowania były lustrzanym odbiciem ziemi sądeckiej pod kątem kulturowym, politycznym i geograficznym. Wystawa zaprojektowana  jest w formie narracyjno-obrazkowej uzupełnionej eksponatami, która została podzielona na trzy części: pierwsza obejmuje najdawniejsze wzmianki o początkach kultury fizycznej na ziemi sądeckiej do momentu odzyskania niepodległości; kolejna funkcjonowanie sądeckiego sportu w II Rzeczypospolitej do czasu agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. Trzecia część to szczegółowy opis dziejów najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych na ziemi sądeckiej tj.: piłka nożna, narciarstwo (biegi, skoki), hokej, lekkoatletyka, gry sportowe (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna), kajakarstwo, szybownictwo oraz najbardziej zasłużonych sportowców
 • Spacer pod kierunkiem przewodnika Muzeum:
  Planty (pomnik Adama Mickiewicza, Dąb Wolności), ul. Narutowicza/ul. Długosza (Kościół Św. Kazimierza, dom Zenona Adama Remiego, Małopolskie Centrum Kultury Sokół), ul Jagiellońska (dawny Hotel Imperial, posąg Władysława Jagiełły), Ratusz.
 • Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie, Rynek 2
  – zwiedzanie ekspozycji galerii
  – zapoznanie się z dorobkiem artystycznym i postacią artystki.

  Informacje organizacyjne (zasady realizacji projektu):

Termin: 4 października 2021 – 28 lutego 2022 r. w godz. 9.30 – 16.00

Odpłatność: 10 zł /os.

Godzina rozpoczęcie zajęć: do uzgodnienia

Czas trwania: ok. 2,5 -3 godz. lub wg osobnych uzgodnień.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Ze względu na ograniczone możliwości logistyczne spowodowane zaleceniami epidemicznymi prosimy o zgłoszenia i rezerwację terminów dla grup do 25 osób: telefonicznie: 18 443 – 77 – 08 wewn. 123, 124, 129, lub mailowo edukacja@muzeum.sacz.pl

Wszyscy uczestnicy zajęć zobowiązani są do przestrzegania zasad sanitarnych obowiązujących w przestrzeniach muzealnych (zamkniętych) – Dystans-Dezynfekcja-Maseczka.

Możliwa jest modyfikacja trasy (np. skrócenie, dopasowanie do możliwości czasowych grupy).