Z satysfakcją informujemy, że zakończył się remont generalny Willi Romanówka w Krynicy-Zdroju, w której mieści się nasz oddział – Muzeum Nikifora.  31 stycznia nowa ekspozycja poświęcona życiu i twórczości sławnego łemkowskiego artysty została otwarta dla publiczności.

„Romanówka” przeszła gruntowny remont. Wykonano prace termomodernizacyjne, budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. podjazd dla wózków inwalidzkich),  poprawiono estetykę wnętrza. Zniknęły stare instalacje grzewcze i wodne, zastąpiono je nowoczesnymi, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, wysłonięto okna, co odcina światło dzienne, zwiększając bezpieczeństwo prac wykonanych przez Nikifora na papierze. W Muzeum pojawiły się monitory, na których można oglądać dodatkowe materiały związane z życiem i twórczością Nikifora. W salach ekspozycyjnych wprowadzono kolory ścian i zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów, wprowadzając na wystawie stałej dwa kolory ram dla akwarel i gwaszy oraz dwa kolory ram dla rysunków ołówkiem i kredkami. Nową oprawę otrzymały też fotografie. Pojawiły się czytelne, estetyczne plansze informacyjne w językach polskim i angielskim (wprowadzająca o Nikiforze także w języku łemkowskim).
Zmieniono lokalizację niektórych eksponatów, ale generalnie układ poszczególnych pomieszczeń ekspozycyjnych odpowiada dawnej koncepcji wystawy, której autorem jest etnograf Zbigniew Wolanin:
1. sala z informacją o Nikiforze,  jego kilkoma meblami i sprzętami oraz z portretami artysty autorstwa innych malarzy
2. sala ze zdjęciami archiwalnymi, plakatami, warsztatem i pieczęciami Nikifora oraz z informacją o jego przyjaciołach i mecenasach
3. sala z rysunkami ołówkiem i kredkami oraz z czterema monitorami do przeglądania dodatkowych materiałów
4. sala-korytarz ze zdjęciami archiwalnymi Mariana Włosińskiego
5. sala z akwarelami, gwaszami, dodatkowymi pamiątkami po Nikiforze i z gablotą mieszczącą publikacje tematyczne.
W odnowionej sali wystaw zmiennych znów będą prezentowane wystawy z zakresu sztuki naiwnej (art brut) i nieprofesjonalnej oraz związane z historią i tradycją Krynicy-Zdroju.

Zapraszamy!

Zwiedzanie

wtorek – sobota

ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30

ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 14.30

Muzeum Nikifora jest nieczynne w poniedziałki, dni poświąteczne, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało oraz 1 stycznia, 6 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia.

Dniem wolnym od opłat za wstęp jest niedziela.

Fragment nowej ekspozycji w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju