filie

MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI

Najbogatsze i niewątpliwie najpiękniejsze hafty kolorowe w Polsce posiada strój ludu w powiecie sądeckim. Jarzą się one formalnie jakąś poświatą na sukmanach z wełny brązowej, na kaftanach i spodniach z sukna granatowego.

Eugeniusz Frankowski, Sztuka ludu polskiego, Warszawa 1928

 

Czarno-białe zdjęcie, dwóch mężczyzn wyszywa tradycyjny wzór lachowski na płaszczach, siedzą na krzesłach na tle białego budynku, w tle drzewo. Zadanie MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI polega na prowadzeniu nauki tradycyjnego haftu z regionu Lachów Sądeckich podczas szkolenia przez „mistrza” – Janinę Lorczyk z Podegrodzia. Nauka będzie oparta na bezpośrednim przekazie wiedzy i umiejętności osobom zainteresowanym praktyczną kontynuacją tego zajęcia. Zakładamy, że uczestnicy szkolenia nie tylko opanują podstawowe umiejętności związane ze zdobieniem ubiorów ludowych z regionu, z najbardziej charakterystycznymi dla haftu lachowskiego technikami, ściegami i motywami, ale poznają także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu. Szkolenie potrwa 7 miesięcy, zajęcia będą się odbywały w oddziale Muzeum Okręgowego – Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. Rozpoczną się od wykładu Marii Brylak-Załuskiej na temat tradycyjnego stroju Lachów Sądeckich, jego zróżnicowania przestrzennego i przemian.

Zobacz zdjęcia z wykładu

 

 

Pięć osób w strojach ludowych stoi na tle drewnianej chałupy i drzew. Pierwsza część warsztatów będzie polegała na nauce podstawowych ściegów i motywów charakterystycznych dla haftu lachowskiego, używanych do zdobienia różnych części świątecznej odzieży – męskich i kobiecych kaftanów, spodni-błękici i kamizelek, gurman, płótnianek, wizytek i katanek, gorsetów, płóciennych koszul, halek, spódnic, chust czepcowych.

Zobacz zdjęcia z warsztatów

Po opanowaniu podstaw haftu uczestnicy szkolenia poznają motywy zdobnicze z poszczególnych części regionu Lachów Sądeckich oraz z różnych okresów. Pomocą w tej części zajęć będą wzorniki haftu lachowskiego opracowane jednocześnie jako artystyczne wydawnictwo promujące projekt oraz samą tradycję i umiejętność haftu lachowskiego. We wzorniku znajdą się motywy zdobnicze zaczerpnięte z eksponatów znajdujących się muzealnej kolekcji strojów ludowych, od najstarszych, pochodzących z połowy XIX w., do pochodzących z lat 20.-30. XX w., wykonanych i noszonych zarówno z centrum regionu (subregion Lachów Podegrodzkich), jak i na jego obrzeżach. Na zakończenie szkolenia uczniowie wykonają prace według własnego projektu, twórczo lub wiernie wykorzystując poznane wcześniej wzory.

 

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania kończącego projekt

 

Starsza kobieta w stroju ludowym stoi na rynku miasteczka, trzyma w rękach białą chustę.

Janina Lorczyk hafciarka z Podegrodzia

 

Janina Lorczyk opowiada o hafcie lachowskim. Audycja przygotowana przez Katarzynę Hnat z Radia Złote Przeboje (kwiecień 2018 r.). Dziękujemy autorce za udostępnienie materiału.

 

Wzornik haftu lachowskiego – zobacz

 

 

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury